D-vitamin er helt afgørende for immunforsvaret – Københavns Universitet

Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet
Resize Print Bookmark and Share

Sundhedsvidenskab > GamleNyhedliste > D-vitamin er helt afgø...

07. marts 2010

D-vitamin er helt afgørende for immunforsvaret

En hær af forskellige immunceller beskytter os mod sygdomme. Små robotstøvsugere gnasker sig konstant og på auto-pilot gennem alle de fremmedlegemer og cellerester de støder på, mens højt specialiserede kamp- og forsyningsceller først bliver aktiveret, hvis infektionen er livstruende. Nu har forskere fra Københavns Universitet bevist, at D-vitamin er fuldstændigt afgørende for at aktivere specialtropperne - og lærebøgerne i immunologi skal derfor skrives om.

De små automatiserede immunceller, makrofagerne, er på arbejde 24 timer i døgnet, året rundt. De er en del af det såkaldt medfødte eller innate immunforsvar, og deres konstante støvsugning af kroppen for bakterier, virus og gammelt cellesnask kan fjerne mange infektioner.

Professor Carsten Geisler

Men hvis bakterien eller virus er hårdfør, fx tuberkulose, lungebetændelse eller influenza, så tjener makrofagerne også som sladrehanke.
Special-tropperne, kaldet T-celler, er del af det adaptive eller lærende immunsystem, og de suser rundt i blodbanerne, men kan hverken høre, se eller reagere, før en makrofag viser en T-celle, at den har fundet noget mistænkeligt.

Så råber T-cellen til gengæld "vagt i gevær". Den bliver aktiveret. Med den mistænkelige stump som ledesnor, deler T-cellen sig til en hel hær, der nu er trænet og uddannet til at opspore og udrydde alt i kroppen, der indeholder det mistænkelige fingerpeg. Det kan fx være en rest bakterie eller en stump af en virus.

T-celler deltager i kampen mod svære infektioner
Det kan tage 4-5 dage før specialtropperne er klar til kamp, men så drager de til gengæld også til fronten, og fjerner alle fremmedlegemer med den mistænkelige signatur, hvad enten de er inde i en celle (som fx virus) eller udenfor.
Når krigen er vundet sender specialtropperne besked til den immunologiske hukommelse, som lagrer viden om fremmedlegemet til næste møde... og så dør de. T-celler er ekstremt farlige dræber- og aktiveringsceller, og en sygdomsfri krop har bestemt ikke brug for aktiverede udgaver af dem.

Uden D-vitamin bliver T-cellerne ikke aktiveret
Nu har professor i molekylær immunologi Carsten Geisler og hans kolleger fra Institut for International Sundhed, Immunologi og Mikrobiologi opdaget, at uden D-vitamin bliver T-cellerne slet ikke aktiverede.

Når en inaktiv T-celle først opsnuser en stump fremmedlegeme på en makrofag, sker der en hel lille biokemisk eksplosion i dens indre, mens den folder signalantenner og specialvåben ud på sin overflade.

"Vi har opdaget, at den biokemiske væknings-eksplosion i T-cellens indre er anderledes end man hidtil har troet," fortæller Carsten Geisler. "Vi har som de første opdaget, at den første antenne, T-cellen åbner, er en såkaldt vitamin-D-receptor. Det betyder, at når en T-celle går i gang med at blive aktiveret, så skal den have vitamin-D, ellers stopper vækningsprocessen.
Hvis der ikke er vitamin-D nok i blodet, kommer T-cellen slet ikke op i omdrejninger."

Er der til gengæld vitamin-D nok, forvandler den før så fredsommelige, inaktive celle sig enten til en dræbermaskine, der uden problemer slår vores egne celler ihjel, hvis de er syge og fx indeholder virus, eller til en aktiveringsmaskine, som aktiverer andre immunceller .

D-vitamin er også med til at deaktivere T-cellerne igen
Faktisk er T-cellerne så effektive og potente, at de kan blive et problem. Ved organtransplantationer kan T-cellerne opsnuse stumper af "fremmed" fra donoren, og gå til angreb på det nye organ; mens de autoimmune sygdomme opstår, når T-cellerne pludselig mener, at stumper af patientens egne celler er "fremmede".

Det er det derfor vigtigt, at T-cellerne forlader slagmarken, når først en infektion er nedkæmpet og fremmedlegemet registreret i den immunologiske hukommelse. Og også her spiller vitamin-D en rolle.

Viden om immunsystemet vigtig i kampen mod infektionssygdomme
"Vi har længe vidst, at vitamin-D spiller en rolle for makrofagernes evne til at at bekæmpe bakterier og for at deaktivere T-cellerne," forklarer Carsten Geisler. "Men det er helt nyt, at vitamin-D er afgørende for aktivering af de T-celler, som spiller en central rolle ved bekæmpelse af særligt farlige infektioner."

Dekan Ulla Wewer glæder sig over det store forskningsmæssige gennembrud.
"Opdagelsen er afgørende for vores fulde forståelse af hele det immunologiske orkester," fortæller hun. "Det er utrolig vigtig forskning, når vi skal finde nye våben mod infektionssygdomme og globale epidemier, som den influenzaemidemi vi oplevede i 2009. Det er en viden vi skal have med, når vi vil udvikle fx nye vacciner, der jo netop har til formål at uddanne vores immunsystem, men også, hvis vi ønsker at lægge en dæmper på kroppens naturlige forsvarsværker - fx i forbindelse med organtransplantationer og autoimmune sygdomme."

Opdagelsen er netop, 7. marts 2010, offentliggjort i det ansete amerikanske tidsskrift Nature Immunology.