Ny bevilling giver forskere bedre adgang til proteomicsteknologi
Proteomics Research Infrastructure (PRI) på Københavns Universitet har netop modtaget en bevilling på 90 millioner kroner fra Novo Nordisk Fonden til fortsat drift og videreudvikling af enheden og de ydelser, den tilbyder.

Proteiner er ikke bare grundlæggende byggesten for alle levende organismer; de spiller også en vigtig rolle i forskeres forståelse af sygdomme, fysiologiske processer, udbredelsen af forskellige livsformer og samspillet mellem organismer. Det er derfor afgørende, at life science-forskere har adgang til avanceret proteomicsteknologi.
Prodekan for forskning, professor Hans Bräuner siger: “PRI har været en succes lige fra starten, og det er derfor utroligt glædeligt, at enheden kan fortsætte takket være den nye bevilling fra Novo Nordisk Fonden. Proteomics er en uhyre specialiseret teknologi, som ikke bare kræver det rette udstyr, men også særligt uddannet personale – det er ressourcer, som de enkelte forskningsgrupper ikke kan understøtte alene. PRI har været pioner ved at introducere en samlet servicemodel, hvor forskere får hjælp til samtlige dele af processen, og ikke bare får analyseret deres prøvemateriale.”
Chief Scientific Officer of Planetary & Technology Lene Oddershede fra Novo Nordisk Fonden udtaler:
"Novo Nordisk Fonden er engageret i at støtte forskning i verdensklasse inden for proteinvidenskab. Med denne bevilling bidrager vi til at gøre de nyeste fremskridt inden for proteomics tilgængelige for et bredere forskningsmiljø, for på den måde at styrke forskere i deres arbejde med at tage fat på nogle af de mest presserende udfordringer i forhold til biologiske processer, sygdomsmekanismer og levende systemers funktion".
En investering i den nyeste proteomicsteknologi, -service og -uddannelse for at sikre alle forskere adgang til faciliteten
PRI giver ikke bare forskere på Københavns Universitet adgang til teknologi i absolut verdensklasse; enheden tilbyder også vejledning og hjælp med alt fra tilrettelæggelse af studier og forberedelse af prøver til massespektrometrianalyser, bioinformatik og fortolkning af data.
Michael Wierer, der er leder af PRI, siger:
“Bevillingen gør os i stand til at investere i næste generation af massespektrometre og HPLC’er samt øge vores kapacitet inden for ’high throughput automation’. Det betyder, at vi både kan udføre meget nøjagtige analyser helt ned på enkeltcelleniveau og på samme tid analysere titusindvis af kliniske prøver. Derudover vil vi introducere en række nye ydelser, bl.a. ’spatial proteomics’ og NULISA, som gør det muligt at identificere biomarkører på et hidtil uhørt attomolært niveau.”
En del af udviklingsplanen for PRI går også ud på at fokusere på uddannelse:
“Proteomics er et felt i hastig udvikling, og ved løbende at tilbyde forskellige former for uddannelse sikrer vi, at forskerne ikke bare modtager færdige data, men også får evnen til at forholde sig kritisk til dem. Samtidig vil vi gerne sikre, at den næste generation af forskere har dybtgående, praktisk viden om proteomics, så de er i stand til at udnytte teknologien til fulde. Det vil alt andet lige medvirke til at skabe ny viden og styrke forskningsmiljøet,” siger Michael Wierer.
Alle forskere på Københavns Universitet har adgang til PRI, og de nye uddannelsesinitiativer vil gøre enheden mere bredt tilgængelig – ikke kun blandt forskere, som allerede er bekendt med teknologien, fortolkning af data mv.
Del af et stærkt, samlet felt: corefaciliteter på SUND
PRI bliver en del af det nye Center for Corefaciliteter, et nyt initiativ, som samler eksisterende fakultære corefaciliteter på SUND. Det vil skabe nye muligheder for forskningssamarbejder og -innovation.
Clara Prats, der er direktør for Center for Corefaciliteter, udtaler: “Der sker rigtigt meget inden for life sciences og relaterede teknologier i disse år, og som en del af Center for Corefaciliteter kommer PRI 2.0 til at spille en vigtig rolle, hvad angår at implementere robuste, innovative arbejdsgange på tværs af de forskellige corefaciliteter, hvilket vil øge gennemslagskraften for proteomics i Danmark. PRI 2.0 kommer fx til at arbejde tæt sammen med Core Facility for Integrated Microscopy om at implementere open access- ydelser inden for ’spatial proteomics’.
Den nye bevilling fra Novo Nordisk Fonden sikrer, at PRI også fremover kan give forskere på Københavns Universitet og omkringliggende forskningsinstitutioner og -virksomheder adgang til proteomicsteknologi og -service, og dermed understøtte videnskabelige opdagelser og innovation inden for life sciences.
Kontakt
Leder af Proteomics Research Infrastructure
Michael Wierer
Artikel af:
Kommunikationsrådgiver Lisbeth Lassen